10 miest na svete, ktoré by ste mali navštíviť skôr ako navždy zaniknú

Miesta, rovnako ako zvieratá, sa môžu stať ohrozenými a niektoré z najkrajších svetových pamiatok postupne zmiznú. Vedci tvrdia, že zmena klímy ovplyvňuje ako oceány, útesy, pláže, tak dokonca aj mestá, čo vedie k drastickým zmenám.

Vývoj klímy je veľkým nebezpečenstvom pre zatiaľ nedotknuté krajiny, či pre miesta mimo vychodených ciest a tiež pre ich jedinečnú kultúru. Tu je desať miest, ktoré sa nachádzajú na pokraji veľkých zmien. Niektorým hrozí, že úplne zmiznú. Preto by bolo fajn ich navštíviť, kým sú v stave, v akom ich poznáme dnes.

10. Antarktída

Zdroj: fodors.com

Antarktída, jediný kontinent tvorený iba ľadom, sa podľa NASA pomaly roztápa. Aj keď je jasné, že to bude nejaký čas trvať, než sa celý kontinent roztopí. Úsilie a snaha o minimalizáciu dopadu cestovného ruchu na životné prostredie sú na mieste. Plavby loďami, ktoré prepravujú viac než 500 cestujúcich v blízkosti tohto kontinentu, už nie sú povolené.

Niektoré prísnejšie obmedzenia sú na zozname medzinárodnej asociácie Antartic Tour Operators, organizácie venovanej podpore bezpečného a zodpovedného cestovného ruchu. Rezervujte si plavbu Abercrombie and Kent pre ekologicky šetrné cesty, kým je ešte možné vidieť a pozorovať neuveriteľnú a úchvatnú divokú zver, obrie ľadovce a krásne pohoria.

9. Choquequirao a Machu Picchu

Zdroj: fodors.com

Svetový vývoj výrazne ovplyvnil pozostatky starovekej civilizácie Choquequirao, známej ako "druhé Machu Picchu." Peruánska vláda nedávno oznámila vybudovanie 5 kilometrov dlhej lanovky do "sesterského mesta" Machu Picchu. Výsledkom by mal byť nárast cestovného ruchu z piatich návštevníkov denne na približne tri tisícky a to po otvorení v roku 2015. Zámerom lanovky je zníženie záťaže pre samotné Machu Picchu, ktoré má už obmedzený počet návštevníkov na maximálne 2500 denne. Cesta do ktoréhokoľvek z týchto starobylých miest umožní návštevníkom, aby sa nechali ohromiť miestnou horskou krajinou a pôsobivou antickou architektúrou.

8. Kilimandžáro

Zdroj: fodors.com

Len málo miest na svete je tak malebných, ako sopečná hora Kilimandžáro. Ide o najvyššiu horu Afriky, milovanú turistami, ktorá bola spomínaná aj v knihe Ernesta Hemingwaya. Štúdia publikovaná organizáciou Proceedings of the National Academy of Sciences hovorí, že počas 20 rokov pomaly zmizne. 85 percent snehovej pokrývky zmizlo už počas minulého storočia. Ak chcete mať čo najlepší výstup na horu Kilimandžáro, mali by ste rozhodne uvažovať o registrovaných prevádzačoch, akým nájdete napríklad v Alpine Ascents. Ponúkajú vysoko kvalifikovaných sprievodcov, nosičov a zaujímajú sa o politiku miestneho životného prostredia.

7. Veľký bariérový útes

Zdroj: fodors.com

Veľký bariérový útes je známy ako jedna z popredných svetových potápačských lokalít. Trpí rastúcou teplotou oceánu, znečistením vody, nárastom rybolovu a eróziou najväčšieho koralového útesu na svete. Podľa medzivládnej organizácie pre klimatické zmeny, rýchlosť rozpadu sedemtisíc rokov starého útesu je bezprecedentná. Niektorí vedci tvrdia, že by to mohlo znamenať definitívny rozpad útesu počas nasledujúcich 40 rokov a tým by zmizlo značné množstvo morského života spolu s ním. Vďaka jedinečnému množstvu koralov, rýb a ďalších morských živočíchov by si mali ľudia milujúci cestovanie pripísať toto miesto na svoj zoznam.

6. Culebra a Vieques

Zdroj: fodors.com

V súčasnej dobe oba ostrovy, pri východnom pobreží Puerto Rica, konečne zvíťazili nad americkým námorníctvom v boji o zastavenie bombardovacích cvičení. Tieto cvičenia totiž úplne zdevastovali miestne životné prostredie. Napriek tomu sa oba ostrovy stretávajú s inou aktuálnou hrozbou a tou je preľudnenie.

Len od roku 2010 sa sem prisťahovalo mnoho ľudí z rôznych kútov sveta. Miestni obyvatelia si tak robia starosti pri snahe o zachovaní kúzla "nedotknutej" krajiny. Pri návšteve teda prosím rešpektujte prirodzený pokoj ostrovov a buďte šetrní k životnému prostrediu pri činnostiach akou je jazda na kajaku v zátoke Bioluminescent off Vieques, alebo pri šnorchlovaní na pláži Playa Carlos Rosario na ostrove Culebra.

5. Mŕtve more

Zdroj: fodors.com

Potom, čo pred päťdesiatimi rokmi susedné krajiny začali odvádzať vodu z hlavného prítoku Mŕtveho mora, sa slávne slané jazero začalo pomaly odparovať. Podľa štúdie izraelskej vlády, breh jazera ustupuje zhruba o jeden meter ročne. Navrhovaným riešením je projekt nazvaný "Red-Dead", ktorý by mal smerovať vodu z Červeného mora do Mŕtveho.

Miestni ekológovia, FoEME (Priatelia zo Zeme stredného východu) však tvrdia, že tento projekt nenávratne ohrozí celý ekosystém Mŕtveho mora. Tak či onak, ak toto riešenie nebude zavedené, hrozí, že známe "more" by mohlo vyschnúť počas nasledujúcich 40 rokov. Mŕtve more je svetový unikát a každý z nás by si mal vyskúšať položiť sa na hladinu tohto jazera a nechať sa unášať. Slanosť Mŕtveho mora presahuje 30 percent (10-krát viac než slanosť Stredozemného mora), čo umožňuje jeho návštevníkom bezproblémovo sa udržať na hladine.

4. Tádž Mahal

Zdroj: fodors.com

Toto svetovo najprepracovanejší mauzóleum, postavené v 17. storočí na pamiatku predčasne zosnulej manželky indického cisára Mughal Shal Jahana, v súčasnej dobe víta tri milióny návštevníkov ročne. To však do budúcnosti nemusí platiť, lebo ako UNESCO, tak aj niektoré ďalšie konzervatívne skupiny vyzývajú Indii uzavrieť Tádž Mahal pre verejnosť. Okolnosti ako je rastúce znečistenie ovzdušia, chatrné reštaurovanie, nárast cestovného ruchu sú totiž príčinou narušeniu štruktúry exteriéru. Zatiaľ je palác sprístupnený verejnosti a jeho návštevníci môžu obdivovať nádherné detaily ako jazierka, vytesané mramorové obrazy s malými vyrezávanými kvetmi a spletito vykladanými polodrahokamami.

3. Veľkonočné ostrovy

Zdroj: fodors.com

Sú známe najmä pre svoje slávne vyrezávané monolitické sochy Moai. Budúcnosť ostrova môže byť ohrozená slabnúcou kultúrou. Vzdialený ostrov má malú populáciu - cca 5000 obyvateľov, z ktorých menej ako polovica sú Rapa Nui (pôvodní obyvatelia ostrova), podľa štúdie z roku 2012 vykonanej The Berkeley Planning Journal, po posledných plánoch ako je otvorenie nového luxusného eko-rezortu v minulom roku, majú miestni obyvatelia obavy z príliš veľkého prílivu turistov. Je tu totiž stanovený maximálny počet ľudí, ktorí sa môžu pohybovať po ostrove v jednej chvíli naraz. Navštívte preto ostrov skôr, než budete potrebovať povolenie vidieť starobylé petroglyfy, jaskynné maľby a Moai.

2. Benátky

Zdroj: fodors.com

Aj keď tunajšie vodné kanály v súčasnosti stále vyvolávajú zmysel pre romantiku, talianske "plávajúce mesto" by mohlo v budúcnosti postihnúť podobný osud ako bájnu Atlantídu. Počet záplav v tomto meste neustále rastie a vedci sú zvedaví, ako dlho ešte Benátky dokážu zostať nad vodou. Nedávna štúdia na univerzite v Padove v Taliansku mapovala Benátky a potvrdila pomalé, ale zjavné potápanie mesta a architekti to potvrdzujú. Zistili totiž, že neustále záplavy ohrozujú stavebné základy budov v meste. Aj keď tu toto mesto ešte nejaký čas bude, nenechajte si ujsť plavbu na kanáli Grande či návštevu hlavného Benátskeho kostola San Marco.

1. Tibet

Zdroj: fodors.com

Toto historické územie nachádzajúce sa vysoko v Himalájach, postupne prichádza o svoju jedinečnú kultúru. V roku 1950 sa totiž Tibet dostal pod čínsku kontrolu. Aj napriek úsiliu vysoko postavených aktivistov ako herec Richard Gere či Dalajláma, sa nedarí plne zachovať miestnu kultúru a mnoho kultúrnych tradícií rýchlo mizne. Čínska vláda tiež z času na čas znepríjemňuje alebo dokonca znemožňuje turistom cestovať na toto územie. V závislosti na súčasnej politike Číny tak môže byť čoskoro už príliš neskoro na návštevu Tibetu. Ak sa vám náhodou pošťastí navštíviť túto krajinu, určite sa nezabudnite ísť pozrieť na týčiace sa paláce Potala, alebo si pozrieť vznešený kláštor Ganden.

Zdroj: Fodors