Na jednom letisku budia podriemkávajúcich odvážlivcov a na druhom majú pre unavených cestujúcich špeciálne miestnosti. Vďaka hlasovaniu na stránke Sleeping in Airport sa teraz môžete dozvedieť, ktoré sú tie letiská, kde čakanie na let v noci nie je vyslovene utrpením.

Spanie na letisku určite nepatrí medzi najpríjemnejšie strávený čas. Rozhodne však nie je jedno, či ostanete rovnako ako Tom Hanks, visieť v noci v tranzite a ráno sa prebudíte so seknutými krížami a vybitým mobilom alebo si odpočinutí čakajúc na lietadlo, surfujete vďaka Wifi sieti na internete.

Výborným riešením je preto rebríček najlepších a najhorších tranzitov na webovej stránke s príznačným názvom Sleeping in airport (Spanie na letisku). Na čele rebríčka za rok 2015 sa nachádza letisko mestského štátu Singapur. Ich názor nie je ojedinelý, o letisku Changi sme už na našich stránkach písali aj my a nachádza sa na prvých miestach viacerých rebríčkov.

Maximálny komfort

Pre cestujúcich čakajúcich na ďalší let tu nemajú k dispozícii iba príjemné pohovky, ale zariadili špeciálne časti aj pre tých, ktorí by zatúžili po spánku. V týchto „tichých kútikoch“ môžete pokojne a bezpečne oddychovať. Kým však zaspíte, máte k dispozícii masážne kreslá, kinosálu zdarma, detský a PlayStation kútik a mnoho iných zaujímavostí, poskytujúcich pre cestujúcich úplný komfort. Wifi zdarma všade je samozrejmosťou.

Na druhom mieste rebríčka sa tiež nachádza ázijské letisko: aj  v tranzite v Soule nájdete nocľahárne, TV kútiky a cestujúci môžu využiť aj sprchy.

Helsinky, Mníchov, Viedeň

Ale nemusíte cestovať iba cez Áziu, aby ste si so sebou odniesli príjemné zážitky počas čakanie na letisku. Na treťom mieste sa umiestnilo letisko v Helsinkách, ktorého najodvážnejšou atrakciou je fínsky vynález Go Sleep Pod. Táto spacia kapsula, ktorú je možné vidieť už na viacerých letiskách, umožňuje cestujúcim okrem pohodlného spánku aj umiestnenie ich batožiny.

Štvrtú priečku rebríčka obsadilo mníchovské letisko, kde môžu cestujúci odpočívať v špeciálnych miestnostiach za 15 Eur na hodinu. Okrem lôžok majú čakajúci k dispozícii aj pracovné stanice s plným vybavením. Na piatom mieste sa umiestnilo viedenské letisko, v ktorom nájdete obľúbené špeciálne kreslá, na ktorých sa môžu unavení cestujúci vyspať.

Spodné priečky rebríčka

Škoda, že tí, ktorí lietajú lietadlami, v ktorých sa sedí na drevených lavičkách, nemajú také šťastie ocitnúť sa v podobných tranzitoch. Medzi päť najhorších letísk cestujúci zaradili letiská Beauvais pri Paríži a Bergamo pri Miláne. Obe na noc zatvárajú, takže sa vlastne ani nemôžete sťažovať na nepohodlné prenocovanie. Od nich je len o jednu priečku lepšie londýnske letisko Luton, kde ani nemáte kde odpočívať.

Ani v novozélandskom Christchurchi veľmi nie, navyše tu musíte dbať aj na niektoré pravidlá. Podľa niektorých, ktoré sa nachádzajú na webovej stránke letiska, ak si chcete zdriemnuť, musíte najprv dokázať, že váš spoj prišiel po 22:30 a do ôsmej rána vypadnete z terminálu. Ak tieto podmienky spĺňate, za päť dolárový poplatok môžete po sediačky odpočívať.

Rebríček 2015 zverejnený webom Sleepinginairports.net využil celkovo 26 297 hodnotení umiestnených na stránke, po septembri 2014. Vyhodnocovanie letísk prebieha nepretržite a je k nemu potrebné vyplniť hodnotiaci formulár, v ktorom musíte uviesť dátum vašej návštevy a hodnotiť terminál z viacerých hľadísk (komfort, kontrola, stravovanie...).   

And the Winner is...

Za najhoršie letisko, ktoré vás pri cestovaní svetom môže postihnúť, cestujúci jednoznačne vyhlásili medzinárodné letisko v Reykjavíku. Podľa zverejnených informácií, ak tam náhodou ostanete v noci visieť, prebudí vás vrieskanie: „Toto tu nie je žiadny hotel!“. Aj keď v našich končinách je nám táto neslávna veta celkom známa.

Slovensko priemerné

My sa môžeme zatiaľ pýšiť tým, že sa naše medzinárodné letisko M. R. Štefánika v zozname nenachádza, a to ani v jednej ani v druhej skupine rebríčka. Aj keď jeden z cestujúcich sa v pripojenej recenzii vyjadril, že bol svedkom incidentu, v ktorom bola dvoma agresívnymi mužmi najprv slovne napadnutá jedna pani a následne ostatní cestujúci, kým prítomní príslušníci policajnej hliadky tomuto incidentu nevenovali žiadnu pozornosť, a že sa všade vyžadovala platba v hotovosti. Tento záznam tam je však umiestnený ešte z roku 2007.