V dnešnej modernej dobe sa často stáva, že strácame spojenie s prírodou. Často nemáme čas ani zájsť si na prechádzku do lesa či obdivovať krásy prírody. A pritom je to niečo tak úžasné.

Redwood National and State Parks je zoskupenie štyroch parkov v severnej Kalifornii v Spojených štátoch amerických, v ktorých ešte aj dnes žijú indiánske kmene.

Pred tritisíc rokmi

Archeológovia prehľadávali okolie v snahe zistiť, kedy sa sem tieto kmene prisťahovali. Ich štúdie dokázali, že indiánske kmene tu žili už pred tritisíc rokmi. V súčasnosti tu žijú indiánske kmene Yurok, Tolowa, Karoke a Wiyot a majú historické väzby k tomuto územiu. Sčítanie ľudu v roku 1852 ukázalo, že kmeň Yurok bol z indiánskej civilizácii najpočetnejší. V asi päťdesiatke dedín žilo až dvetisíc päťsto obyvateľov. Používali drevo zo sekvoje, ktoré osekali a používali ho ako stavivo na domy, lode a malé dedinky.

Zo zlatokopov drevorubači

Nález zlata okolo rieky Trinity River v roku 1850 viedol k menšej druhotnej zlatej horúčke v Kalifornii. To priviedlo do tejto oblasti zlatokopov a mnoho z nich tu zostalo aj po tom, čo sa im nepodarilo rýchlo zbohatnúť. Príliv nových obyvateľov však viedol ku konfliktom s domorodcami.

Približne v roku 1895 zostala v jednej skupine dedín len asi tretina Yurokov. V roku 1919 prakticky všetci členovia kmeňa Chilula zomreli alebo boli začlenení do ostatných kmeňov. Zlatokopovia rúbali sekvoje na stavbu drevených zrubov, po skončení zlatej horúčky sa potom niektorí vrátili znovu k drevorubačstvu.

Zásah ochranárov

Po roku 1910 rozsiahle rúbanie pralesu sekvojí prinútilo ochrancov prírody začať usilovať o zachovanie existujúcich stromov, ktoré boli pílené v alarmujúce rýchlosti. V roku 1911 sa stal americký reprezentant John Edward Raker z Kalifornie prvým politikom predstavujúcim legislatívu pre vytvorenie národného parku Redwood. Avšak, žiadny ďalší krok v túto dobu americký Kongres neurobil.

Organizácia spojených národov navrhla národný park Redwood zapísať na zoznam svetového dedičstva UNESCO 5. septembra 1980. Vyhodnocovacia komisia poukázala na 50 prehistorických archeologických nálezísk, zahŕňajúcich približne 4500 rokov.

Zdroj: nps.gov