Podzemný Mount Everest, taký prívlastok dostala najhlbšia známa jaskyňa na svete Krubera-Voroňja, ležiaca v Abcházsku.

​Kruberova jaskyňa, alebo ako ju po rusky volajú Voroňja (Vrania) je najhlbšou jaskyňou na svete a nachádza sa v Abcházsku, v juhozápadnej časti Kaukazu.

Preskúmať sa ju snažili už mnohé expedície. Prvýkrát ju skúmal v rokoch 1909 - 1910 špecialista na krasové oblasti a zakladateľ tohto odboru v Rusku Alexander Kruber, po ktorom je pomenovaná. V roku 1960 sa po prvýkrát podarilo gruzínskym speleológom jaskyňu preskúmať do hĺbky 95 metrov. V roku 2000 sa ukrajinská výprava dostala na hranicu jedného kilometra a o rok neskôr spolu s ruskou výpravou zostúpili na hĺbku 1 710 metrov pod zemským povrchom.

Systematický výskum prebieha od roku 2001. Hĺbka 2 170 metrov bola dosiahnutá v roku 2007, medzinárodný tím speleológov vtedy vytvoril nový rekord. Speleológovia už vtedy oznámili, že stále nedosiahli dna jaskyne. Postupne sa medzinárodné expedície dostali do väčších hĺbok a súčasný rekord je 2 191 metrov pod povrchom, ktorý bol dosiahnutý Ukrajincom Gennadijom Samochinom v auguste 2012. Ten nedávno svoj rekord ešte vylepšil.

Jaskynný systém je rozvetvený a disponuje niekoľkými slepými vrstvami. Celková dĺžka celého systému Krubera-Voroňja je teraz vyše 15 kilometrov.

Pozrite si galériu

Podivuhodné miesta sveta: Fingalova jaskyňa

Najslávnejšou morskou jaskyňou na svete obaľujú írske a škótske legendy a tajomstvá, ktoré inšpirovali mnohých umelcov k tvorbe skladieb a obrazov. Okrem toho vyzerá, ako by ju niekto postavil v Minecrafte.

Zdroj: Gizmodo