Britský fotograf zachytáva tvár vzdialených kultúr na pokraji vyhynutia

Od polopúšte až po mrazivú tundru. Britský fotograf prešiel päť kontinentov, aby zdokumentoval jedinečné kultúry, ktoré aj naďalej žijú v harmónii s prírodou.

Brit Jimmy Nelson (48) začal pracovať ako fotograf v roku 1987. Potom, čo strávil desať rokov v jezuitskej internátnej škole na severe Anglicka, rozhodol sa podniknúť svoju prvú veľkú cestu na vlastnú päsť a pešo prešiel celý Tibet. Trvalo mu to rok a po jeho návrate predstavil verejnosti jedinečný vizuálny denník, v ktorom odhalil obrazy dovtedy neprístupného Tibetu, vďaka čomu zožal široké medzinárodné uznanie.

Posledné prírodné národy

V rokoch 2010 až 2013 Jimmy precestoval celý svet, aby zdokumentoval niektoré z najúžasnejších domorodých kultúr, ktoré ešte na našej planéte ostali. Počas života stráveného na cestách prišiel na to, že jeho fotoaparát je ideálnym nástrojom pre nadväzovanie kontaktov a budovanie dôverných a jedinečných priateľstiev vrámci vzťahov s neznámymi komunitami v tých najodľahlejších kútoch sveta.

Chcel zistiť, ako zvyšok sveta navždy zmení ich prirodzený spôsob života. Ale čo je ešte dôležitejšie, chcel vytvoriť ambiciózny estetický fotografický dokument, ktorý by obstál v skúške času.

Zdroj: Jimmy Nelson

Predtým než pominú

Jimmyho projekt s názvom ‘Predtým, než pominú’ má byť kontroverzným katalyzátorom ďalšej diskusie, týkajúcej sa krehkosti miznúcich kultúr. Jimmy nie je študovaný vedec, ale trénovaný a skúsený antropológ, ktorý sa vďaka svojej zvedavosti snaží nájsť odpovede.

Chce prerozprávať príbehy, ktoré v nás zanechajú otázky. So svojim projektom sa pokúsil vytvoriť fotografický dokument, ktorý predstavuje fascinujúcu rozmanitosť v kultúre a histórii ľudí, zachytávajúc ich obrady, zvyky a tradície.

Pozrite si galériu

Zdroj: Beforethey