Dom na horách nemusí byť len zrub či drevená chalúpka. Zaujímavé možnosti pre odvážnych ponúka napríklad inštalácia Mirage Gstaad od umelca Douga Aitkena, ktorá odráža krásu švajčiarskych Álp.

Umelecká inštalácia vo švajčiarskom Gstaade sa skladá z domu v rančerskom štýle so zrkadlovou fasádou. Povrch, v ktorom sa odrážajú hory, sneh a stále zelené stromy, dokonale maskuje okolité prostredie. Z diaľky Mirage Gstaad splýva s krajinou a zdanlivo mizne.

Dom nie je len maketa. Dá sa doň vstúpiť a kochať sa pohľadom na zrkadlový interiér. Zrkadlá pokrývajú steny aj strop budovy. Uhlový interiér má kaleidoskopický efekt, ktorý ohýba svetlo a vytvára nečakané odrazy.

Aitkenov Mirage Gstaad je už tretí v poradí. Mirage bol prvýkrát umiestnený v púšti pri Palm Springs v roku 2017. Druhý stál vnútri bývalej banky v Detroite v roku 2018.

Súčasná inštalácia je v rámci Elevation 1049: Frequencies. Aitkenova práca zostane v Alpách najbližšie dva roky, zatiaľ čo bude odrážať a ovplyvňovať horské krajiny počas meniacich sa období.

Pozrite si galériu

Mimozemská invázia v talianskom horskom masíve

Milánske architektonické štúdio Peter Pichler Architecture zrealizovalo v talianskych Dolomitoch zaujímavý stavebný koncept.

Zdroj: CNC