Ako vybudovať najizolovanejšie miesto na svete, navyše s najextrémnejším podnebím?

V Antarktíde ľudia prežívali celé desaťročia v extrémnych podmienkach v jednoduchých, zato robustných úkrytoch. To nikoho neprekvapí: Antarktída je jediným kontinentom planéty, kde neboli domorodci, ale v poslednej dobe sa stáva čoraz silnejšou a pokročilejšou a výraznejšou.

Staré masívne bunkre pomaly nahradili nádherné futuristické základne - to je príbeh aj výskumnej stanice a multifunkčného sídla Comandante Ferraz Antarctid. Tmavá a štíhla budova sa tiahne ako vykoľajený vlak nad antarktickou ľadovou pokrývkou – akoby ku nám zavítala z budúcnosti.

Zdroj: eStudio

​​Stanica sa nachádza na pobreží Antarktídy na jednom ostrove, asi tisíc kilometrov od Južnej Ameriky. Neexistujú sem žiadne pravidelné lety a je aj mimo plavebných trajektov. Budova je obrovská, ale funkčná:

pracuje hlavne s obnoviteľnou energiou, môže využívať solárnu a veternú energiu – z tej prvej veľmi nemá za pol roka, ale veternú môže využívať prakticky v každom ročnom období - v prípade núdze dokáže fungovať aj z etanolu.
Zdroj: eStudio

​Je navrhnutá tak, aby vydržala mínusové teploty do 55 až 60 stupňov Celzia a celkovo vyžaduje len malú údržbu. Je to nielen výskumná stanica, ale aj o dočasný domov pre profesionálov, kde sa vedľa vedeckých laboratórií nachádza aj spoločenský priestor, jedáleň a spálňa.

Pozrite si galériu

Rozlohu má 3200 m2 a môže ubytovať až 65 ľudí súčasne. Pozrime si ju bližšie, keďže je pre verejnosť uzavretá.

Drevené chaty na Antarktíde nahrádzajú futuristické stanice

Desiatky rokov slúžili na Antarktíde ako jediné ľudské príbytky obyčajné drevené chaty. V posledných rokoch sa ale štáty predbiehajú, kto na najchladnejšom, najsuchšom a najveternejšom mieste planéty postaví okázalejšiu vedeckú stanicu.

Zdroj: Medium