Mobilný domov s originálnym vzhľadom nemusí byť drahý. Zaujímavé možnosti predstavuje napríklad obytná bunka Ecocapsule s malou veternou elektrárňou, kuchyňou, kúpeľňou a úložným priestorom od bratislavského štúdia Nice Architects. Domček vyjde na necelých 80 tisíc eur.

Ecocapsule meria na dĺžku skoro štyri a pol metra, vysoká je niečo cez dva metre. Obyvateľom poskytuje pomerne komfortné bývanie, ktoré je možné umiestniť prakticky kamkoľvek.

Vnútri bunky je je rozkladacia posteľ, pracovný stôl a malá kuchynská linka so vstavanou elektrickou platňou, chladničkou, drezom a závesné skrinky. Nechýba ani kúpelňa so sprchou, toaleta a niekoľko vstavaných skríň na uloženie vecí.

​Výhodou obytného vajíčka je fakt, že na rozdiel od klasického domu nie je závislé na prípojkách. Vodu i elektrinu si dokáže zaistiť samo.

Pozrite si galériu

Na streche bunky sú umiestnené fotovoltaické panely, nechýba ani malá veterná turbína. Vodu získava vďaka vajíčkovému tvaru. Voda pri daždi steká do zásobníka umiestneného v spodnej časti. Zachytená voda slúži na umývanie a sprchovanie. Pomocou filtračného zariadenia sa mení aj na pitnú vodu.

Výroba sa podľa autorov originálneho domčeku začala. Cena je 79 900 eur.

Bývali by ste v betónovej rúre? Miniatúrny dom sa vojde úplne všade

Nedostatok bytov je smutnou skutočnosťou v mnohých častiach sveta. Nikde ale nie je tak pálčivý ako v Hongkongu. Prenájom apartmánu s jednou izbou v centre mesta vyjde priemerne na 2100 dolárov mesačne.

Zdroj: CNC