Získať svetový ohlas sa podarí máloktorému architektovi. Jedným z nich je napríklad vizionár Frank Gehry. Od začiatku 60. rokov minulého storočia naplánoval a vytvoril pozoruhodné štruktúry, ktoré inšpirujú a provokujú zároveň.

Americký architekt Frank Gehry je známy odvážnymi architektonickými prvkami a nezvyčajnými tvarmi. Jeho návrhy často prekračujú obyčajnú stavbu a sú skutočne monumentálnymi umeleckými dielami.

Gehry sa narodil 28. februára 1929 a vyrastal v kanadskom Toronte. Už v mladom veku postavil imaginárne mestá z vecí, ktoré našiel v obchode, ktorý vlastnil jeho starý otec. V roku 1949 sa presťahoval do Los Angeles a vyštudoval školu architektúry na univerzite v Južnej Kalifornii. Práve tam sa rozhodol zmeniť si svoje pôvodné meno Goldberg na Gehry.

Pozrite si galériu

Po dokončení školy v Los Angeles sa presťahoval zo západného pobrežia USA na východné a nakoniec sa natrvalo usadil v Kalifornii. Tam začal výrobu nábytku Easy Edges, ktorý bol vyrobený z vrstiev vlnitej lepenky. Aj keď bol veľmi úspešný, stále ho lákalo projektovanie budov. Peniaze, ktoré získal za nábytok Easy Edges, využil na to, aby premodeloval svoj domov v Santa Monike. Práve tento dom patrí medzi stavby, ktoré jasne nesú Gehryho rukopis a radí sa k najlepším.

Easy Edges, Frank Gehry Easy Edges, Frank Gehry Zdroj: Frank Gehry

​Hoci Gehry uplatňuje v návrhoch obrovskú kreativitu, existujú rysy, vďaka ktorým sú jeho budovy kultové. Jeho špecifický štýl je považovaný za dekonštruktivistický. Jednotlivé prvky návrhu vyzerajú ako fragmentované. Sú často označované ako chaotické alebo nesúvislé. Gehry primárne používa vlnité kovy, vďaka ktorým jeho budovy pôsobia ako nedokončené. V roku 1989 získal prestížnu Pritzkerovu cenu za architektúru.

Zdroj: CNC