Predstavte si sídlisko pretkané modernou technológiou, kde ľudia a príroda spokojne koexistujú. Práve taký projekt teraz vzniká v Číne.

Čína už mnoho rokov bojuje so zlým ovzduším. Tisíce tovární, uhoľných elektrární a milióny áut, ktoré nespĺňajú akékoľvek emisné normy, postupne devastujú životné prostredie a ničia zdravie rastlinám, živočíchom i ľuďom. Veľkomestá sú utopené v smogu, vidiek je plný toxických látok. V poslednom čase preto začali vznikať projekty, ako tento nešťastný stav zvrátiť.

Jeden z najznámejších nápadov je plán na výstavbu ekologických miest. Pôjde o nový typ ľudských sídiel, ktoré nebudú myslieť hlavne na lacné a pohodlné ubytovanie svojich obyvateľov, ale aj na prírodný svet okolo. Len počas niekoľkých nasledujúcich rokov majú vzniknúť skoro tri stovky! Prvou lastovičkou je Lesné mesto v provincii Kuang-si na juhu krajiny neďaleko hraníc s Vietnamom. Stojí za ním slávny taliansky architekt Stefano Boeri, ktorý sa preslávil najmä dvojicou zalesnených mrakodrapov v Miláne.

​Čínske Lesné mesto vzniká práve teraz. Dokončené by malo byť v roku 2020. Bývať v ňom bude približne 30 tisíc ľudí, okrem nich ale ponúkne priestor 40 tisícom stromov a viac než miliónu rastlín. Vegetácia poslúži ako bezpečný prístrešok pre veveričky, vtáky a hmyz, takže sa obyvatelia môžu tešiť na čulý život za oknami. Stromy a rastliny budú zároveň produkovať kyslík, vďaka ktorému sa ľuďom a zvieratám bude dobre dýchať. Zeleň navyše funguje ako vynikajúca izolácia. V lete tak bude v meste chladný a svieží vzduch, zatiaľ čo v zime sa vnútri domov udrží teplo.

Všetku energiu bude Lesné mesto čerpať z obnoviteľných zdrojov. Elektrinu získa zo solárnych panelov na strechách, vykurovanie či chladenie zaistia geotermálne čerpadlá. Tie prenášajú do domu teplo z hĺbky niekoľkých metrov pod zemou, ktorá v lete zostáva chladná v zime naopak nezamrzne. Obyvatelia bytov tak budú mať celý rok doma príjemne, ale pritom sa o klímu vôbec nebudú musieť starať.

Zdroj: Reprofoto/Stefano Boeri

​Vďaka kombinácii zelenej pokrývky a nulovej spotreby energie z klasických zdrojov, ako sú napríklad uhoľné elektrárne, bude Lesné mesto nielen šetriť prírodu, ale tiež aktívne prispievať k jej obnove. Autori projektu odhadujú, že zeleň v meste každý rok zneutralizuje tiež 57 ton toxických látok a pohltí 10 tisíc ton oxidu uhličitého. To je množstvo, ktoré vyprodukujú dve tisícky áut.

Lesné mesto bude jedinečné aj čo do dopravy. Nebudú v ňom môcť jazdiť klasické autá so spaľovacím motorom, len elektromobily. To ale neznamená, že bez správneho auta sa do mesta nepozriete. Len budete musieť presadnúť na vysokorýchlostnú elektrickú trať, ktorá povedie aj okolo mesta. V ideálnom prípade tak bude automobilová premávka minimálna, pretože väčšina ľudí bude proste jazdiť vlakom. Páči sa vám predstava Lesného mesta?

Pozrite si galériu

Zdroj: CNC