Dizajnér, ktorý sa vypracoval z britskej klubovej scény na najznámejšieho svetového návrhára

Nadčasové tvary, trblietavé svetlá, kovový lesk a anti-móda. Tom Dixon sa z nočného klubového života sedemdesiatych rokov vypracoval na najslávnejšieho svetového dizajnéra, ktorého práce dnes obdivujú od Londýna po Los Angeles.

Tom Dixon ocenený Rádom britského impéria je v súčasnosti jedným z top dizajnérov, ktorí svoj talent zúročili ako samoukovia.

Po škole hral na basovú gitaru v skupine Funkopolitan a vystupoval s formáciami ako Ziggy Marley, The Clash a Simple Minds. Počas tohto obdobia viedol niekoľko nočných klubov a učil sa za zvárača - pôvodne preto, lebo si myslel, že živé zváranie by bola skvelá show v striptízovom bare Nell Gwynne. Nevieme, či stihol predviesť svoje umenie, isté je, že vďaka svojim vedomostiam zostrojil svoj prvý nábytok, pozváraný zo starých okenných rámov a lešenárskych trubiek.

Zdroj: Tom Dixon

​Našťastie, to nebolo najväčšie dielo jeho kariéry, ale práve tento zváraný kus nábytku bol prvým medzníkom, ktorý ho nasmeroval na výslnie. Kariéra, ktorú začal v polovici osemdesiatych rokov priniesla čoskoro zaslúžené ovocie.

V roku 1992 navrhol kreslo v tvare písmena S, ktoré bolo zahrnuté do stálej zbierky múzea Victoria and Albert a neskôr si jeden kus zakúpilo aj newyorské MoMA.

Wingback chair Wingback chair Zdroj: Tom Dixon

​Dixon verný svojej tvorivej viere, sa vždy usiluje o vytvorenie nadčasových predmetov v duchu anti-módy.

To všetko dosahuje prostredníctvom projektov, ktoré spoluvytvára so spoločnosťami, ako napríklad Audi alebo IKEA.

Možno to znie od jedného z najznámejších svetových dizajnérov divne, ale Dixon by najradšej žil v dávnejšie zakúpenej vodnej veži, vďaka svojej manželke je ale jeho bydliskom gregoriánsky dom. A napriek tomu, že krásne tienidlá, špeciálne osvetľovacie systémy a nadčasové vybavenie sú dnes už spájané s jeho menom, v duchu tradície „bosého obuvníka“ jeho dom zdobia obyčajné voľne visiace žiarovky a starý rodinný nábytok.

Zdroj: Tom Dixon

​Jeho všestrannosť dokazujú okrem množstva výstav, aj mnohé reštaurácie, hotely, bary, kancelárie a luxusné domy po celom svete, ako aj niektoré z nasledujúcich prác.

Legendárna S stolička

Ak vám meno Toma Dixona nič nehovorí, pravdepodobne ste už v živote videli aspoň jednu fotografiu jeho stoličky S. Jedna z najviac nadčasových foriem vo svete dizajnových stoličiek, sa zrodila v 80-tych rokoch minulého storočia a jej postavenie prekonalo mnoho módnych vĺn. A hoci jej nosná časť a materiál prešli mnohými úpravami v súlade s modernými požiadavkami a technológiami, jej tvar je rovnaký s prototypom, ktorý Dixon vytvoril pred tridsiatimi rokmi.

S-Chair S-Chair Zdroj: Tom Dixon

​Bar Himitsu v Atlante

Tom Dixon sa tiež spolupodieľa na mnohých interiérových projektoch, ktoré spoločne s inými dizajnérmi vytvárajú mystické, sofistikované alebo špeciálne osvetlené priestory. Tak to bolo aj v prípade exkluzívneho koktejlového baru Himitsu v Atlante, ktorý otvorili v roku 2016. Prírodný surový materiál sa mieša s exkluzívnymi tvarmi, to všetko okorenené zvláštnymi farbami a špeciálnym textilom. Medený bar, závesné svietidlá visiace zo stropu pripomínajú tvarom taviaci sa kov, moderné stoličky a industriálne stoly nesú rukopis Toma Dixona. Mimochodom, bol to jeho prvý projekt s interiérom reštaurácie v Spojených štátoch, krátko po otvorení vlastných obchodov v Los Angeles a Manhattane.

Bar Himitsu v Atlante Bar Himitsu v Atlante Zdroj: Tom Dixon

​Medený kávovar

Okrem nábytku a svietidiel nezanedbáva Dixon ani kuchyne luxusných príbytkov a štýlových kancelárií. Ak nemáte hlboko do vačku, môžete si od známeho dizajnéra zakúpiť okrem čajových súprav z roku 2015 aj medený kávovar. Set obsahuje aj "najdôležitejší článok v rituály pitia kávy, od stlačenia pumpy, až po namáčanie sušienok".

Zdroj: Tom Dixon

​Void lampa

Na tohtoročnom Stockholm Design Week, sa predstavila séria lámp Void, ktorých farbu inšpirovali olympijské medaily. Lampy, ktoré môžete umiestniť na stenu alebo strop, sú skôr skulptúrne svietidlá, ktoré vďaka žiarovke ukrytej za skleneným tienidlom, prepožičajú priestoru mystické svetlo.

Zdroj: Tom Dixon
Zdroj: Tom Dixon